HABERLER
Başkan Özlü: Belediye İşi Gönül İşi
Orjinal Resim
01.11.2019 15:43:48

Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü, Kocaeli’de 100.3 frekansından yayın yapan Piramit FM'de, TRT Kocaeli Muhabiri de olan Halit Yılmaz'ın hazırlayıp sunduğu Türbülans programına katıldı.

Programda Başiskele Belediyesi’nin icraatlarını, yaptığı ve gelecekte yapılacak hizmetleri anlatan Belediye Başkanı M. Yasin Özlü soruları yanıtladı.

Başkan Özlü, “Belediye başkanlığı görevimizden önce 15 yıllık belediyecilik birikimimiz ve deneyimimiz vardı. Büyükşehir Belediyesi’nde Halkla İlişkiler Birimi’nde Çözüm Masası’nda vatandaşlarımızın sorunlarını dinleyerek hemşehrilerimize hizmet etmeye başladık. Sırasıyla birçok görevi yaptık ve son olarak halkımızın teveccühü ile Belediye Başkanlığı görevine başladık.

Bu iş gönül işi. O yüzden biz gönül belediyeciliği yapıyor, görevden değil gönülden hizmet ediyoruz.” dedi.

BAŞKAN ÖZLÜ: BAŞİSKELE NEFES ALARAK BÜYÜYOR

Başkan M. Yasin Özlü, “Başiskele çok genç bir ilçe ve gitgide büyüyor. Başiskelemiz 10 yıl önce 46 bin nüfusu varken şimdi nüfusu son verilere göre 101 bini geçen bir ilçe. Türkiye’nin her bir köşesinden, Kocaeli’nin birçok ilçesinden ve özellikle İstanbul’dan göç alıyoruz. Bunun en büyük nedeni yapılaşma ve imar planımız. Başiskele’mizin yapılaşma oranı yüzde 28’i geçmeyecek. Yapılaşma oranı ve yatay mimariye verdiğimiz önemle insanlarımız Başiskele’de nefes alıyor ve almaya da devam edecek. Yeşili ve mavisi, doğal güzellikleriyle, turizm potansiyeli, dağları, yürüyüş parkurlarıyla ilçemiz bir cazibe noktası zaten.” diye konuştu.

HALKA VE İŞVERENE ÜCRETSİZ İSTİHDAM HİZMETİ

“Seçim beyannamemizde yer alan projelerimizi teker teker hayata geçirmeye başladık” diyen Başkan Özlü, “Kariyer ve İstihdam Merkezi’mizi kurduk. Belediyemizden istihdamı konusunda yardım isteyen Başiskeleli hemşehrilerimize bölgemizdeki işverenler arasında aracılık yapmaya başladık. Uzman ekibimizle birlikte iş arayan hemşehrilerimize yardımcı oluyoruz. Bize başvuran vatandaşlarımız ile ekiplerimiz yüz yüze görüşerek, yeni bir CV dolduruluyor. Bölgemizdeki fabrika ve işletmelerden de bize gelen işçi talepleri oluyor. Böylece iş arayan vatandaşlarımızla işveren arasında bir köprü kuruyoruz. Bu projemizle yaklaşık 5 ayda 124 hemşehrimizi işe yerleştirdik. Biz burada halkımıza iş aramada ücretsiz destek verirken, işverene de insan kaynakları hizmeti veriyoruz.” diye konuştu.

BAŞİSKELE’YE KENT İÇİ YÜRÜYÜŞ PARKURLARI

Başkan Yazin Özlü, seçim beyannamesinde yer alan kent içi yürüyüş parkurlarına da başladıklarını ifade ederek, “Başiskele’mizde 7 adet vadi var. Bunların biri için geçen hafta çalışmalarına başladık. Birkaç ay içerisinde bu yürüyüş parkurunu bitireceğiz. Ayrıca mesire alanları projelerimiz var. Önümüzdeki yaz en az 2 tanesi bitmiş olacak.” dedi.

MÜTEVAZI KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

“Bu yaz döneminde mütevazı kültür sanat etkinlikleri yaptık. Özellikle sahilimiz canlandırmak istedik. Türk Halk Müziği Konseri, Türk Sanat Müziği Konserleri, Ramazan’da ve Ramazan sonrası çocuk tiyatroları ve benzeri birçok kültür sanat faaliyetleri gerçekleştirdik. Yayla Şenliği yaptık. Marmara Depremi’nden önce yaylalarımızda hep şenliklerimiz olurdu. Deprem sonrası kesintiye uğramıştı. Biz bunu haftasonu iki gün olarak personelimiz ve halkımızla birlikte gerçekleştirdik. Vatandaşlarımız yoğun ilgi gösterdi ve halkımızdan da çok güzel geribildirimler aldık. Bunları yaparken de alt ve üst yapı çalışmalarımızı da aksatmadık. Yol asfaltlama, parke yapımı, bakım ve onarım işlerimizi yaptık.”

“İLÇEMİZDE TARİHİ GEZİ TURLARI DÜZENLEYECEĞİZ”

“1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla Başiskeleli büyüklerimizle bir gezi yaptık. Tarihi bir gezi yaptık. Bahçecik’ten başladık Servetiye’ye çıktık. Tarihi Servetiye Köprüsü’nü, Tepecik Mahallemiz’deki tarihi taş camimizi ziyaret ettik. Gezi sonunda beraber oturduk büyüklerimizle çay içtik hep beraber muhabbet ettik. Bu gezilerimiz çocuklarımıza, kadınlarımıza ve yaşlılarımıza yönelik devam edecek.”

 “BAŞİSKELE TURİZM POTANSİYELİ İLE ÖN PLANA ÇIKACAK”

“Turizmde ilçemizde iyi bir gelişme var. Yuvacık Barajı Havzası ve Samanlı Dağları yürüyüş parkurları, piknik ve mesire alanları yerli ve yabancı birçok turistin uğrak alanları oluyor. Hafta sonları da günübirlik turizm konusunda ciddi bir potansiyelimiz var. Biz bu hafta sonu günübirlik potansiyelimizin iyileştirilmesi amacıyla çalışmalar yapacağız. Yürüyüş parkurlarıyla ilgili Kocaeli Büyükşehir, Başiskele Kaymakamlığımız ve MARKA ile iş birliği yaparak yeni bir projeye başladık. Başiskele Yeniköy’de günübirlik termal tesis kazandıracağız. Ama bunlar bir süreç içerisinde hayata geçirilecek. Yeniköy’de bu tesis için gerekli imar uygulamaları ve planlamaları yapıldı. Sıcak suyun çıktığı havzayı Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz ile beraber turizm alanı olarak planlıyoruz. Dolayısıyla Başiskele turizm potansiyeli ile ön plana çıkacak bir ilçe olacak.”

“BAŞİSKELE SAKİN VE HUZURLU BİR KENT”

“İnsanlar Başiskele’yi mavisiyle, yeşiliyle, sakinliğiyle ve huzuruyla bilsinler istiyoruz. Hakikaten Başiskele sakinliğiyle, huzuruyla, suç oranlarının düşüklüğü ve tüm istatistiklerde olumlu yönleriyle ön plana çıkıyor. Biz bu istatistikleri olumlu yönde korumak istiyoruz.

Başiskele ayrıca bir eğitim kampüsü. Devlet ve özel okullarımız merkezi sınavlarda başarılı sonuçlar elde etti. Başiskele’mizdeki özel okullarımız çok önemli ve köklü kurumlar. İlçemizde eğitim seçeneklerinin yaygınlaşması da nüfus artışımıza da etki ediyor.”  

Site Yönetimi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
K7 Yazılım